Skip to content

שידה מקרטון

זהו סיפורה של עליתה, נפילתה ועליתה של שידה. הרהיט הראשון שבניתי מקרטון, ובניתי לא נכון.

מסיבה לא ברורה הפוסט המקורי נמחק, לכן כתבתי עכשיו שוב הסבר לתהליך. אבל לצערי נמחקו גם התגובות שהיו במקור. באותה הזדמנות הוספתי את התיקון שעשיתי לשידה ומה שהוביל לתיקון הזה.

מימין החידוש של השידה ומשמאל הגלגול הראשון שלה.

תהליך בניית השידה (2012)

זה התחיל מקרטונים שאספתי

לצערי אין לי תמונות של תהליך בניית השלד. בתמונה למטה אפשר לראות חלק מהחלקים השונים. הקרטון הרחב עם החורים שהוא החלק הקדמי, ועד אחד זהה שיהיה החלק האחורי.

הדבקתי את החלקים של הצד הימני ואת הצד השמאלי וחיברתי כך בין החלק הקדמי לאחורי.

כדי לתת תמיכה למדפים הדבקתי משולשי קרטון כמו שראיתי בסרטונים ביוטיוב. אבל חתכתי והדבקתי אותם לא נכון. התמיכות צריכות להיות כאשר הגלים שבתוך הקרטונים מאונכים לקרקע, כך שאי אפשר לקפל אותם עם לחץ מלמעלה. זה כל הסוד של בניה נכונה בקרטון.

השיטה כמו שבניתי יכולה להספיק בהחלט אם הרהיט נועד רק לחפצים קלים יחסית. לא למשהו שאמור לשאת משקל גדול או להיות עמיד לאורך זמן.

אבל לא הבנתי את זה אז.

הדבקתי את החלקים העליונים והתחתונים של כל המדפים.

הכנתי לשידה רגליים מגליל קרטון עבה. מאחר והיא נועדה לחדר האמבטיה רציתי שיהיו רגליים, כי במקרה של נזילה או הצפה (וקרו כמה כאלה בדירה ההיא) הרהיט לא יישב בתוך מים. הפכתי את השידה והדבקתי את הרגליים.

הדבקתי על כל הפינות סרט נייר דבק, מהסוג שנדבק כאשר מרטיבים אותו. כמו ששמים לפעמים בצד האחורי של מסגרות.

צבעתי את השידה בצבעי אקריליק: החלקים החיצוניים בלבן, ואת החלקים הפנימיים בכחול כהה.

על החלק העליון עשיתי דוגמה של פסיפס. כדי להשיג את האפקט הזה, השתמשתי בריבוע של ספוג וצבעי אקרילים בכחול ולבן, שעירבבתי לקבל כהויות שונות. זאת השיטה הכי פשוטה ומהירה לקבל דוגמה של פסיפס.

עשיתי גם דוגמה של פסיפס גם על כל הצד הקדמי של השידה אבל התוצאה לא מצאה חן בעיני, אז הפנתי את הצד הזה אל הקיר. את הצד השני הקדמי השארתי לבן.

מקדימה צבעתי פס עם סטנסיל שהתאים לנושא הים תיכוני של החלק העליון.

רציתי שכבת הגנה נוספת מהלחות ולכן מרחתי לכה שנועדה לרהיטי עץ. לצערי היא הוסיפה גוון צהבהב ולא מחמיא.
ברהיט הבא שבניתי, שידת הטלויזיה, השתמשתי בלכה לעץ ללא גוון.

והנה הגלגול הראשון שלה: שידה לנעליים. וכך היא שימשה אותנו במשך שש שנים עד שעברנו דירה.

תיקון השידה (2019)

כפי שכתבתי קודם, בניתי את החיזוקים של השידה לא נכון – המשולשים של הקרטון פנו לכיוון הלא נכון ולכן לא תמכו טוב במשקל. השידה היתה בחדר האמבטיה והיתה בדיוק בגובה המתאים לבן הקטן שלי והוא נשען עליה הרבה בזמן שהיה מתלבש. אז לאט לאט החלק העליון התמוטט פנימה. (אין לי תמונה של זה לצערי). שאר השידה החזיקה מעמד כי לא הופעל כוח חזק באף נקודה אחרת.

אחרי שעברנו דירה וכבר לא היה בה צורך, הפתרון הפשוט היה לזרוק אותה, ולבנות מחדש משהו טוב יותר.
אבל במקום זה החלטתי לנסות לתקן אותה, ובאותה הזדמנות לרענן את המראה שלה.

ראשית בניתי תמיכה מקרטון (כשהגלים של הקרטון מופנים הפעם לכיוון הנכון, כלומר אנכיים). מרחתי את התמיכה בדבק ודחפתי אותה באזור הבעייתי כדי ליישר כמה שאפשר את החלק העליון. זה לא יישר את החלק העליון לגמרי אבל זה לפחות לא היה שקוע כמו שהיה קודם.

אפשר לראות בתמונות האלה את דוגמת הפסיפס שהיתה בצד האחורי.

השידה ספגה במשך הזמן הרבה פגיעות. אז באותה הזדמנות תיקנתי כמה שאפשר עם דבק ונייר את האזורים שהתקלפו או נפגעו.
צבעתי את כולה בצבע כחול בהיר, ובניתי מגירות מקרטון. שיניתי לה את הייעוד ובמקום שידה לנעליים היא תהיה שידה לחומרים וכלי יצירה.

כדי שהחלק העליון לא יישאר עקום, החלטתי לבנות חלק עליון לשידה שגם יתן מראה שידתי יותר.
בניתי מסגרת מקרטון. הדבקתי אותה מסביב, ובעזרת פלס מים ווידאתי שהיא אכן ישרה יחסית לקרקע.

כדי לתת תמיכה לחלק העליון שאוסיף, הדבקתי באזור השקע פסי קרטון בעוביים שונים בהתאם לגובה שהיה צריך למלא.

ועכשיו אפשר היה לבנות ולהדביק את החלק העליון. לצערי אין לי תמונה של השלב הזה. בניתי משטח פשוט משתי שכבות קרטון עבות, והדבקתי על המסגרת. שתי השכבות היו כשהגלים בשני כיוונים שונים, כך שהמשטח חזק מאד.

ציפיתי כמו תמיד את השוליים ואת כל הפינות בנייר דבק חום כדי לחזק את החיבורים ולתת גימור חלק יותר. עשיתי גימורים עם נייר דבק חום גם למגירות.

ציפיתי את החלק העליון בנייר חום. הפעם הראשונה שעשיתי את זה לרהיט קרטון, ואחת הפעמים האחרונות כי זה תהליך ארוך ומתסכל.

התכנון הראשוני היה לצבוע את החלק העליון ואת המגירות בצבע לבן או צבע אחר שיתאים. אבל התמהמתי עם שלב הצביעה, ובינתיים התרגלתי לצבע הטבעי. אז החלטתי להשאיר את המגירות והחלק העליון בצבע הטבעי של הקרטון. תמיד אפשר יהיה לצבוע בהמשך אם ארגיש צורך.

מאז למדתי הרבה, והכנתי כמה רהיטים. ואת כל הטיפים החשובים שלמדתי אספתי לקורס אינטרנטי שבו אני מלמדת צעד אחר צעד איך בונים רהיט מקרטון.


איך להכין לגמרי בעצמך רהיטים בעיצוב אישי,
בלי נגריה וכלי עבודה כבדים

בקורס האינטרנטי לומדים מיומנות מיוחדת ויוצרים רהיטים מקוריים מחומר מפתיע.
כל הפרטים על קורס רהיטים מקרטון ממש כאן »

תמונת פרומו לקורס קרטון

4 thoughts on “שידה מקרטון”

 1. העבודות שלך מהממות ונותנות המון השראה. רציתי לשאול מה אפשר לעשות בבניית רהיט מקרטון כדי שבצביעה לא יראו את הפסים של הדבק החום.

  1. נעמה יפה מנדלבוים

   הי רחל, תודה רבה (:
   כדי לעשות גימור "נקי" יותר, מצפים את הרהיט בנייר חום, אבל זה תהליך ארוך וגם יכול לתסכל. זה מטשטש קצת את פסי נייר הדבק. ואחר כך הצביעה מוסיפה עוד טשטוש. אני וויתרתי על זה ואני לא מצפה.
   אם הפסים של הדבק מאד מפריעים לך, אפשר לשים דגש על הצביעה, ולטשטש בעזרת הדוגמה של הצביעה. לצבוע לא בצבע אחיד אלא עם דוגמה של פסים (כמו בכסא נדנדה שהכנתי, תוכלי לראות פוסט על זה) או צביעה לא אחידה, או אם משתמשים בניירות צבעוניים כדי לתת דוגמה.
   ועוד נקודה, זה ככל הנראה יפריע רק לך, ואנשים אחרים לא ישמו לב בכלל (: ככה זה בדרך כלל.
   כשלעצמי שיחררתי, אני כבר לא מנסה לעשות "מושלם".

  1. נעמה יפה מנדלבוים

   הי, הדבק של המסקינגטייפ חלש יותר (זה התפקיד של מסקינגטייפ, להיות דבק זמני). יש מסקינגטייפים חלשים יותר או חזקים יותר, אז צריך לקחת בחשבון שבמשך הזמן הוא עלול להתחיל להתקלף. לדעתי עדיף במקרה כזה לחתוך רצועות של נייר דק כלשהו ולהביק עם דבק פלסטי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

The maximum upload file size: 2 GB. You can upload: image. Drop file here