רהיט ראשון מקרטון – שידה לנעליים

שידה מקרטון לנעליים

כבר הרבה זמן שרציתי להכין רהיט מקרטון. יש בזה את השילוב המופלא של:

 • מיחזור והפחתת זבל – שימוש בחומר שנזרק כל יום החוצה לרחובות.
 • הכנת חפץ שימושי.
 • חסכון כספי בכך שלא צריך לקנות רהיט חדש, אפשר לבנות אותו.
 • חומרים זולים: הקרטון הוא בחינם.
  ציוד כגון סכינים, טושים, סרגלים ואקדח דבק חם הוא ציוד שקונים פעם אחת והוא מחזיק להמון זמן ומשמש להרבה פרוייקטים, לא רק בקרטון. צריך לקנות גם דבק פלסטי ו"נרות" לדבק החם, אבל באופן יחסי ההוצאה הזאת קטנה כשהתוצאה היא רהיט שימושי.
 • יש שליטה מלאה והתאמה לפי הצורך של המידות.
 • הרהיט עמיד ומאד חזק. כשבונים אותו נכון אפשר להכין שידות, ספות, שולחנות.
  רהיטים שאמורים לשאת משקל רב בונים עם יותר חלקים מוצלבים.
 • יתרון נוסף ביצירה בקרטון הוא שאפשר לצאת מהגבולות של רהיטים מרובעים ולהשתולל עם העיצוב (ראו דוגמאות.) במקרה של הפרוייקט הזה דווקא כן הלכתי על קווים ישרים כי זה התאים למה שהייתי צריכה.

אז אספתי לי קרטונים, וכל הזמן דחיתי את הענין כי חשבתי שאין לי את התנאים המתאימים לבנות רהיט בדירה הקטנה שלנו. אבל אז ראיתי את ההדרכה הזאת של אנג'לה בנושא הציוד הנדרש לעבודה עם קרטון, שבה היא הרגיעה שלא צריך שטח גדול, ומספיק שולחן קטן. הוריי!
עדכון – הקישור כבר לא עובד, אבל יש לאנג'לה הדרכות אחרות באתר שלה.

אז לעניינו

רציתי מתקן לנעליים שיהיה בחדר האמבטיה, שיתאים בגודל למקום המיועד, ושהחלק העליון שלו יהיה שטוח כדי שאפשר יהיה לשים עליו דברים כגון סלסלה עם מגבות.

התנצלות על האיכות המזעזעת של התמונות, את חלקן צילמתי עם המצלמה הגרועה של הטלפון הנייד, וחלקן עם המצלמה הטובה שלי, אבל בתאורת בית לא מחמיאה. היה חשוב לי לתעד תוך כדי עבודה, ולא רציתי להתעכב ולהשקיע זמן בצילומי "סטודיו".

ככה זה התחיל

קרטונים

עם קרטונים מאריזת טלויזיה. הקרטונים הטובים ביותר לרהיטים הם אלה שיש להם שתי שכבות של גלים. בדרך כלל משמשים לאריזות מכשירי אלקטרוניקה גדולים כגון טלויזיות, מזגנים ומקררים. חשוב להשתמש בהם בכיוון הנכון – כשהחללים בתוך הקרטון בין ה"גלים" מאונכים לקרקע.

בשלב הראשון הפרדתי את הצלעות השונות של האריזה בעזרת סכין חיתוך בצורה מאד לא מדוייקת, ואחר-כך עברתי לסכין מטבח קטנה ומשוננת, אידיאלי לניסור. חיתוך מדוייק של החלקים יבוא אחר כך.

ככה זה המשיך:

החלקים השונים: 2 חלקים שבתוכם חתכתי מלבנים, ועוד רצועות קרטון ברוחב הדפנות.

הקרטונים אחרי חיתוך החלקים השונים

החלקים מחוברים, בלי הדפנות הפנימיות בינתיים. אפשר לראות את הזיגזג.

החלקיםשל הרהיט מחוברים

יש לציין שבניתי את השידה בשיטה של זיגזג שמתאימה לחפצים קטנים ולא לרהיט גדול. תוך כדי העבודה הבנתי מהדרכות שראיתי שהייתי צריכה להשתמש בשיטה של החלקים המוצלבים. שהיתה לוקחת לי הרבה פחות זמן. חיים ולומדים.

בקשר להדבקה: חלקים עם נקודות השקה צרות שצריך שידבקו במהירות – מדביקים בעזרת דבק חם.
שטחים גדולים מדביקים עם דבק פלסטי. מניחים חפץ כבד מעל ומחכים בסבלנות שיתייבש.

כל החלקים המחוברים, לפני הליטוש:

החלקים מחוברים

השלב הבא היה אמור להיות הדבקת קרטון אפור (קרטון דחוס יותר ולא גלי) על החלק העליון של השידה. דילגתי על זה כי לא רציתי לצאת לחיפושים אחר קרטון כזה. אולי בפרוייקט הבא.

השלב הבא: שיוף בעזרת נייר לטש ומשופית את החיבורים כדי שיהיה חיבור חלק, ואז ציפוי החיבורים בניר מים (אפשר לראות את הגליל למטה). כאן הרהיט הפוך ואפשר לראות שהוספתי גם רגליות שחתכתי מגליל של מגבות נייר.

החיבורים מצופים בניר מים

נייר מים הוא נייר דק חום בגליל, שיש לו בצד אחד שכבה דקה ויבשה של דבק שמתחיל לפעול כשמרטיבים אותו במים. כזה שמשתמשים בו בהכנת מסגרות לגימור הצד האחורי של המסגרת. שימו לב שיש מקומות כגון חנויות "טמבור" שכשתשאלו בהם על ניר מים יתנו לכם נייר שיוף.
הצלחתי אחרי חיפושים רבים למצוא גליל כזה בחנות ארטא ברחוב המלך ג'ורג' בתל-אביב.

היה חשוב לי שיהיו רגליות משום שהשידה אמורה לעמוד בחדר האמבטיה וחששתי מנזילות של מים שירטיבו את התחתית של הרהיט. יש שכבת צבע ולכה אבל בכל זאת עדיף לא להסתכן.

תמונה מקרוב של הרגליות:

הרגליות מקרוב

השלב הבא היה אמור להיות ציפוי בניר חום. גם על השלב הזה דילגתי. נכון שהגימור הסופי של הרהיט לא יצא מושלם, אבל מספק מבחינתי.

ועכשיו צבע. לבן אוף וייט מבחוץ כדי שיהיה בהיר ויתאים לאמבטיה, וכחול כהה מבפנים כדי שלכלוך מהנעליים לא יהיה בולט.

השידה צבועה

ועכשיו לקשט. בעזרת ספוגיות קטנות שחתכתי לריבועים והחזקתי בעזרת אטב כביסה, החתמתי דוגמה של פסיפס על החלק העליון ובצד הקדמי.

מבט מקרוב

מבט מקרוב

התוצאה בצד הקדמי לא מצאה חן בעיני, לכן את הצד השני השארתי חלק והוספתי רק למעלה דוגמה עם סטנסיל שקניתי מזמן, שהתאים לסגנון.

השלב הבא מריחת לכה. השתמשתי שוב במה שהיה לי, במקרה הזה לכה לעץ שאמורה היתה להיות שקופה אבל הסתבר שהיה לה גוון חום קל, זה שינה את הצבע שרציתי, אבל שוין. העיקר שעכשיו אחרי צבע ולכה הדבר הזה עמיד ללחות.

התוצאה הסופית:

שידה מקרטון לנעליים

 

אז איפה אפשר ללמוד לבנות רהיטים מקרטון?

אפשר להשתתף בסדנה כמו זאת של אנג'לה, הכוהנת הגדולה בישראל של רהיטי קרטון, ויש עוד מקומות בהם מלמדים את זה. אין לי המלצה על מישהו מסויים.

מי שאוהב ללמוד ולטעות לבד (כמוני) יכול ללמוד גם ממקורות ברשת, למשל:

סרטון הדרכה מצויין לכל השלבים, אמנם בצרפתית אבל אפשר להבין את העיקרון

 

הדרכה מצולמת לבנית ארונית קרטון (אנגלית)

כאן יש עוד הרבה סרטוני הדרכה ביוטיוב »

עוד אפשר לראות באוסף שלי של רעיונות והדרכות ליצירה בקרטון ב Pinterest . אנשים עושים דברים נהדרים מקרטון, והתוצאות נפלאות.

18 תגובות

 1. פשוט יפהפה ועשית לי חשק לפעילות פסח

 2. פנטסטי. כבוד!

 3. מקסים ויפיפה. תודה לשגיא שהפנה אותי אל הבלוג.
  אני שיתפתי בפייסבוק, ומתכננת שולחן סלוני קטן

 4. שלום נעמה, הקרטון ידידותי לעבודה, אך גימור מעולה – הכרחי. בלי קרטון אפור היצירה נוטה לבלאי מהיר יותר, ללא נייר חום הצבע מבליט את פגמי הקרטון, שלבי העבודה חשובים, ללא דילוגים.

  • הי מירה, את צודקת שגימור טוב חשוב, במיוחד כאשר מדובר ברהיט שאמור לשמש להרבה זמן ואמור לעמוד במקום ייצוגי.
   במקרה שלי יש שתי נקודות חשובות:
   1. המיחזור מאד חשוב לי. אני משתדלת ליצור מחומרים שאני מוצאת או שכבר קיימים אצלי בבית. לכן לקנות נייר חום בחנות, מפספס בעיני את המטרה. בפרוייקטים הבאים אשתמש בניירות אחרים שיש לי במקום זה.
   בענין הקרטון האפור – מאחר והפרוייקט הבא שלי הוא שולחן קטן, אז כנראה לא תהיה לי ברירה ואקנה קרטון אם לא אמצא תחליף.
   2. נקודה שניה וחשובה לא פחות – למדתי להזהר מהעניין הזה של "שלמות". אם אני נגשת מראש לפרוייקט במחשבה שהוא חייב להיות מושלם, זה מכניס מימד של לחץ לעבודה, והרבה פעמים מראש אני מוותרת על הפרוייקט. לכן מבחינתי עדיף לעשות משהו לא מושלם ולטעות מאשר לא לעשות אותו בכלל.

   • לגבי עניין השלמות. כמה את צודקת. אני מאמצת את הרעיון שעדיף לנסות ושלא ייצא כל כך מושלם מאשר לוותר. וזה נותן לך אומץ לנסות. אף פעם לא ניסיתי לבנות רהיט מקרטון. אבל חשבתי על הרעיון לבנות ספסל מקרטון לגינה, וחברה הפנתה אותי לאינטרנט. אני ממש מתלהבת להתחיל. ורוצה עזרה בנדון. אשמח לרעיונות, הכנה ופעולות נוספות.

    • הי נאוה, אני מאד מתנצלת על התגובה המאוחרת, אני לא מבינה איך פספסתי את התגובה שלך עד עכשיו ):
     מצטערת שלא יכולתי לעזור, אבל בכל מקרה הידע שלי די מוגבל, ובקישורים שנתתי יש הרבה מידע טוב מאנשים מקצועיים ממני.
     מענין אם עשית את הספסל ואיך יצא…

 5. וואו, איזה יופי
  איך לא כתבת לי על זה? אנחנו מכירות?
  במקרה לגמרי מצאתי , הטכניקה של הצביעה יפהפייה!!!
  את מוזמנת לשתף על הקיר שלי בפייסבוק את הפוסט הזה וגם אחרים לארק קרטון מיחזור בכלל- (אם בא לך), זה בטח ישמח אנשים רבים https://www.facebook.com/angelacarton

  • הי אנג'לה. דווקא כתבתי לך, אבל זה היה בתגובה לאחד מהפינים בפינטרסט, כנראה לא המקום הנכון להשאיר תגובות (-:.
   אנחנו לא מכירות, אני רק עוקבת אחרי ההדרכות באתר שלך. אני מאד מאד שמחה שאהבת.

 6. לעניין הדיון בנושא הגימור – אני מסכימה איתך לחלוטין, גימור זה בכלל עניין אישי, מה שמספיק נאה בעיני היוצר – הוא מספיק טוב, בנוסף, לא לשכוח להנות מהתהליך – זה הרי העניין העיקרי
  ואחרון, זה עניין של תהליך מפעם לפעם – ספציפית שום דבר לא הכרחי ולא חובה, כל מה שעובד נכון, קרטון אפרו , נייר חום, נייר מים ואפילו צבע או לכה, אני יכולה לספר לכם שלי יש בבית יותר מכמה רהיטים שעומדים ככה, חשופים, עם הדפוס המקורי של הקרטון – אני אוהבת את זה, לפני מספר חודשים עשיתי הדרכה בXNET שבה במיוחד השארתי את הקרטון חשוף -זה מקסים בעיני

  לגבי השולחן, זה נכון שכדאי קרטון אפור – אבל לא חובה , עשיתי גם בלי – זה עומד ועובד – הכל בסדר! – אגב אפשר דיקט 6 מ"מ או מזוניט – שניהם חומרים שאפשר למצוא ברחוב – בד"F מפרוק של ארונות קיר, לזכור שקרטון אפור מגיע בגודל של 70*100 וזה מגביל מאוד את גודל השולחן

  מקסים, אמרתי?
  בהצלחה,

  • הרבה תודה (-: מאד שימחת אותי. ותודה על המידע הנוסף בעינן התחליפים לקרטון אפור.

 7. הי נעמה

  סתם חיפשתי דברים מעניינים לעשות והגעתי למה שכתבת פה . אני מרגישה שפתחת את עיני לים של אפשרויות ואני נרגשת !
  תודה רבה רבה על כך !

  • איזה כיף לשמוע. זאת בדיוק התחושה שלי כשאני נכנסת לבלוגים ואתרים של יצירה. אכן ים של אפשרויות.

 8. היי..אולי את יודעת היכן אפשר באזור המרכז לקנות גליל בודד של נייר דבק מים? תודה.

  • כבר מזמן לא קניתי, אבל אז קניתי גליל בחנות ארטא ברחוב קינג ג'ורג' בתל-אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *